بررسی شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاكانی

بررسی شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاكانی به گزارش كاراموند شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاكانی و كاركردهای ارتباطاتیِ آن بررسی می شود.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، دهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره عبید زاكانی در روز چهارشنبه پانزدهم اسفند، ساعت ۱۶: ۳۰ به بررسی شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاكانی و كاركردهای ارتباطاتیِ آن اختصاص دارد كه با سخنرانی دكتر الهام باقری در مركز فرهنگی شهركتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش كوچه سوم برگزار می گردد.

درباره برگزاری این درس گفتار عنوان شده است: در این درس گفتار، ضمن تعریف شگردهای طنزپردازی و بررسی چهار نمونه شگرد در آثار عبید زاكانی، به كاركردهای ارتباطاتیِ آن در رسانه، سیاست، مذاكره، مصاحبه و مناظره، روابط شغلی، عمومی، اجتماعی و عاطفی پرداخته می شود. طنز بالاترین سطح ارتباطی را نسبت به دیگر گفتمان ها دارد و شناخت شگردهای آن، به هر انسان در فضای ایجاد ارتباط كمك می نماید با بهترین شیوه، گفتگو را پیش ببرد. شگردهای انتخابیِ این پژوهش («اما»، ایهام»، «استفهام انكاری»، «شخصیت سازی») به چهار مبحث متفاوت در طنزپردازی اشاره دارد: اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یك واژه و با دو گفتمان متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یك واژه و دو یا چند مفهوم متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یك جمله با دو یا چند معنای متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یك روایت از شخصیتی ساخته و پرداخته هنرمند.

نتیجه چنین پژوهشی می تواند در حوزه ارتباطات ابزاری به دست كاربر بدهد، تا سطح ارتباطیِ خویش را ارتقا بدهد و پیامش برای مخاطب تأثیرگذارتر باشد.1397/12/13
13:58:08
5.0 / 5
4807
تگهای مطلب: فرهنگ , مد , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری