كنگره ملی خواجه اختیار منشی گنابادی برگزار می گردد

كنگره ملی خواجه اختیار منشی گنابادی برگزار می گردد به گزارش كاراموند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد اظهار داشت: كنگره ملی بزرگداشت خواجه اختیار منشی گنابادی، بزرگ ترین تعلیق نویس ایران در قرن دهم هجری در این شهرستان برگزار می گردد.


حمیدرضا مهدوی مقدم در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: این كنگره روز پنج شنبه ۹ اسفندماه سال جاری در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد با حضور مسئولان كشوری و استانی، هنرمندان و صاحب نظران خوشنویسی برگزار می گردد.

وی افزود: هنرمندان مطرح خوشنویس تهران نظیر استاد فلسفی و ۱۰ نفر از خوشنویسان برجسته مشهد و جنوب خراسان به این مراسم دعوت شده اند و استاد امیرخانی هم پیامی تصویری به دبیرخانه ارسال كرده اند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد اضافه كرد: برگزاری كارگاه تخصصی رسم الخط تعلیق برای نخستین بار در ایران، رونمایی از مجموعه كتاب های آثار خواجه اختیار، كتاب خواجه اختیار منشی گنابادی نوشته دكتر قلیچ خانی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه الزهرا تهران و همینطور كتاب سرمشق های خط تعلیق اثر دكتر امین سلطان خواه از دیگر بخش های این كنگره است.

وی بیان كرد: در حاشیه برگزاری این كنگره، با حضور مسئولان و هنرمندان كشوری و استانی از بلوار و تندیس خواجه اختیار منشی گنابادی و تمبر یادبود كنگره هم رونمایی خواهد شد.

مهدوی مقدم اضافه كرد: همینطور به همت آموزش و پرورش گناباد هم دوره آموزشی ضمن خدمت پژوهش با محوریت خواجه اختیار منشی گنابادی توسط استاد فیض آبادی از هنرمندان تعلیق نویس تهران برگزار می گردد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد اظهار داشت: حدود ۳۰۰ اثر مربوط به خواجه اختیار منشی گنابادی از موزه های مختلف نظیر موزه ملك، رضا عباسی، كاخ موزه گلستان، مجلس شورای اسلامی و كتابخانه دانشكده الهیات دانشگاه فردوسی جمع آوری شده كه برخی از آنان به نمایش گذاشته شده؛ برخی از آثار ایشان هم در موزه های استانبول، فرانسه و كنگره آمریكا هم موجود بوده كه هنوز به دستمان نرسیده است.

گفتنی است خواجه اختیارالدین منشی گنابادی یكی از خوشنویسان بزرگ قرن دهم هجری و بزرگ ترین استاد خط تعلیق در ایران بوده كه مدت ۳۰ سال در دربار سلطان محمد خدابنده فرزند اول شاه طهماسب صفوی به كار نوشتن نامه های شاه اشتغال داشت. اغلب مورخان وفات وی را در سال ۹۹۰ هجری دانسته اند ولی كتاب دانشوران خراسان آنرا ۹۷۰ ذكر كرده است. خیلی از محققان تحول و توسعه كمی و كیفی خط تعلیق را مرهون تلاش های وی دانسته اند.
1397/12/07
19:51:48
5.0 / 5
4984
تگهای مطلب: تخصص , دانشگاه , فرهنگ , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری