برگزاری سومین حراج باران با نمایش ۶۸ اثر خوشنویسی

برگزاری سومین حراج باران با نمایش ۶۸ اثر خوشنویسی كاراموند: سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی، عصر روز جمعه (سوم اسفند ماه) با نمایش ۶۸ اثر خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی در سالن همایش های بین المللی رایزن انجام می شود.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی حراج باران، محبوبه كاظمی دولابی _ بنیانگذار و رئیس حراج باران _ با بیان این خبر اظهار نمود: در سومین دوره ۶۸ اثر روی میز حراج می رود. ما امیدواریم برگزاری مستمر این رویداد فرهنگی، پژوهشی، اقتصادی بتواند زمینه ساز توجه نوین به هنر خط و مجموعه هنرهای ایرانی اسلامی شود.
او درباره مهمترین آثار سومین حراج باران بیان كرد: سعی كردیم برای سلایق مختلف مجموعه ای نفیس از دوره های مختلف تاریخی گرفته تا رویكردهای مهم هنری را گردهم آوریم. از این جهت در این حراجی از معتبرترین نام های هنر ایران از قدیمی ها تا معاصرین آثاری نمایش می شود كه بعضی از آنها یگانه و تاكنون در هیچ بازار هنری ارائه نشده اند. بدین سبب از مجموعه داران بزرگی كه برای اعتلای اقتصاد خوشنویسی و هنر ایرانی اسلامی این آثار شاخص را به ما دادند تا به بازار هنر پیشنهاد نماییم كمال امتنان را داریم.
كاظمی در معرفی مهم ترین آثار سومین حراج باران اظهار نمود: گران ترین برآورد قیمت این دوره به قرآن بسیار نفیس حكاكی شده اثر استاد رائین اكبر خان زاده، تعلق دارد؛ این قرآن ۱۴۰ سانتی متر طول دارد و هر صفحه آن ۹۰ سانتی متر عرض و در ۶۰۸ لوح نقره به روش عثمان طه حكاكی شده است. جلد آن از مس است كه به قلم كاری اساتید اصفهان منقش است و تمامی سر سوره ها با طلا كار شده اند. این كتاب معظم شش تا هفت میلیارد تومان پیشنهاد شده است.


رئیس حراج باران افزود: روی جلد كاتالوگ سومین حراج باران به دیگر كتاب زندگی ساز مسلمانان اختصاص یافته است؛ «صحیفه سجادیه» اثری كم نظیر از ۱۰۷۱ هجری قمری كه اوج نبوغ هنر اسلامی هنرمندان ایرانی در كلمه كلمه و خط به خط آن هویداست و از عمق شیفتگی ایرانی ها به دین مبین اسلام حكایت می كند. این اثر ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همین طور یك كتیبه نویسی ۱۰ متری اثر میرزا عمو تهرانی از دیگر آثار كمیابی است كه در این حراجی عرضه می شود. اثر متعلق به دوره قاجار است كه متن عاشورایی معروفی را با ظرافت خوشنویسی ایرانی بازتاب می دهد. این اثر ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پیشنهاد می شود.
او با اشاره به این خبر كه خوشبختانه میرعماد و حسن زرین قلم باز توانستیم یك اثر در این حراج نمایش نماییم، اظهار داشت: از میرعماد الحسنی اثری نمایش می شود كه شامل شش قطعه از مرقع كه هر اثر ۱۰ در ۱۹ سانتی متر و ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان برآورد شده است. از حسن زرین قلم باز اثری ۱۰۸ ساله روی میز حراج می رود كه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
مدیر نگارخانه ترانه باران همین طور اظهار داشت: هر سال، حراج باران را به چهره ای از بزرگان هنر خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی تقدیم كرده ایم؛ سال اول به میرعماد، سال دوم به درویش عبدالمجید طالقانی و امسال این رویداد به نام استاد «میرزا غلامرضا اصفهانی» ستاره خوشنویسی قرن سیزدهم مزین است. از میرزا غلامرضا اصفهانی دو اثر در این حراجی در معرض فروش خواهد بود كه هر دو كار نبوغ او را در ظرافت خط نشان داده است. دیگر بزرگان مانند محمدحسین عماد الكتاب دو اثر، ملك محمد قزوینی و محمد رحیم همدانی باز در حراج امسال حاضرند كه قیمت های متنوعی از ۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان دارند.
او تصریح كرد یك قطعه از پرده خانه خدا باز نمایش می شود كه قدمت هشتاد ساله دارد و نشانگر هنر اسلامی است كه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده است.
كاظمی اعلام نمود: از هنرمندان معاصر هم آثار بسیار ارزشمندی نمایش می نماییم، كه از منظر قیمت اثری از رضا مافی كه قدمتی ۴۳ ساله دارد ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان و اثری از فرامرز پیلارام ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان عرضه می شود و هر دو گرایش نقاشی خط دارند. از دیگر بزرگان مانند سیدحسن و سیدحسین میرخانی (موسسین انجمن خوشنویسان)، غلامحسین امیرخانی، یدالله كابلی، عباس اخوین، كیخسرو خروش، علی اشرف صندوق آبادی و احمد پیله چی باز آثار درخشانی روی میز حراج می رود. در این راه حتی به حضور هنرمندان خارج از ایران كه به قرائت های نوین از خوشنویسی اهتمام دارند هم توجه داریم كه نمایش اثری از بهمن پناهی، هنرمند مقیم فرانسه از این جمله است.
رئیس حراج باران بیان كرد: خوشنویسی ایرانی و باز هنرهای اسلامی انعكاس های مدرن و معاصر دل نشینی در دیگر گونه های هنری ایران دارد، كه نشانه قدرت و جذابیت این هنر والاست، در این دوره دو نمونه از این بازتاب های مهم را به هنردوستان نمایش می كنیم: مجموعه ای از پرویز تناولی شامل دو مجسمه هیچ و كتاب خاص مجموعه آثار او به قیمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان و اثری از مجموعه انهدام آیدین آغداشلو كه ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد قیمت شده اند.
كاظمی اظهار داشت: بخش نمایشگاهی سومین حراج باران در ایام چهارشنبه و پنج شنبه در سالن همایش های بین المللی رایزن از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده دیدار هنردوستان، مجموعه داران و خریداران آثار هنری است و جمعه از ساعت ۱۷ این حراجی برگزار می گردد.

1397/11/29
15:18:10
5.0 / 5
4211
تگهای مطلب: تخصص , زندگی , طلا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری