یك كارگردان تئاتر مطرح كرد:

تقسیم بندی تئاتر تهرانی و شهرستانی غلط است

تقسیم بندی تئاتر تهرانی و شهرستانی غلط است به گزارش كاراموند یك كارگردان تئاتر معتقد است: اینكه ما بخواهیم تئاتر را به دو گروه تهرانی و شهرستانی دسته بندی نماییم غلط است، در همه جای دنیا تئاتر بد و خوب داریم، در تهران یا رشت یا شهرهای دیگر هم همینطور. تئاتر همیشه برابر است و امكانات یا سالن های مجهز یا بازیگران درجه یك هیچوقت نمی توانند ضمانت یك اجرای خوب باشند و یا برعكس، البته باید بگویم كه بر كیفیت اثر اساساً تأثیرات مثبتی خواهند داشت.


علیرضا وحدی كارگردان نمایش «جعبه» كه یكی از برگزیدگان سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر است، در گفتگو با ایسنا، افزود: شما نمی توانید بگویید تمام كارهایی كه در آلمان اجرا می شوند كارهای خوبی هستند و اساساً همه شان از كارهایی كه در ایران اجرا می شوند بهترند. همانطور كه در سال های قبل شاهد كارهای خارجی بودیم كه كارهای خوبی نبودند.
او درباره جشنواره امسال اظهار داشت: جشنواره سی و هفتم تا این لحظه حواشی كمی داشته است، امیدوارم همچنین تا آخر جشنواره ادامه پیدا كند. اما به هر حال هرجایی كه بخش عمده ای از كارها بر عهده ی نیروی انسانی باشد احتمال خطا افزوده می شود، امیدوارم این میزان خطا در جشنواره سی و هفتم به كمترین حد خود برسد. برای داوران جشنواره هم آرزوی موفقیت می كنم كه وظیفه ی مهم قضاوت نمایش ها بر عهده ی آنهاست.
وحدی با اشاره به اینكه "درباره كمك های هزینه های فجر با من صحبت شده است"، اضافه كرد: اما تا آن جایی كه مربوط به نمایش «جعبه» می شود باید بگویم، بودجه ای كه برای جعبه در نظر گرفته اند نصف هزینه های اجرا در جشنواره هم نیست. تا این لحظه نیز، كه فقط چند روز مانده به جشنواره، ما یك سوم كمك هزینه را دریافت كرده ایم.
این كارگردان در پاسخ به این سوال كه آیا برای اجرای مجدد در جشنواره آماده هستند؟ اظهار داشت: ما در جغرافیایی زندگی می نماییم كه به سختی می توان برای آینده برنامه ریزی كرد و تئاتر هم از این امر مستثنا نیست. جمع كردن یك گروه بعد از هشت ماه و آماده كردن نمایش در یك دوره ی فشرده اساساً با مشكلات زیادی همراه می باشد.
او اضافه كرد: مشكلات مالی و نبودن مكان مناسب تمرین در شهرستان ها هم كه عادی شده است، ما تا روز اجرا شاید نتوانیم شكل اصلی كار را ببینیم و… با این وجود گروه اجرایی «جعبه» كاملاً آماده است برای یك اجرای خوب و قابل قبول در جشنواره ی سی و هفتم.
وحدی كه از شهر رشت در جشنواره امسال شركت می كند، درباره وضعیت اجرا در این شهر اظهار داشت: خوشبختانه تئاتر برای مردم رشت غریبه نیست و اجرای «جعبه» در رشت با استقبال خیلی خوبی روبرو شد. اما متأسفانه دوره ی اجراها در شهرستان ها بخاطر نبود سالن و كمبود امكانات بسیار محدود است، كه این امر هم بر كیفیت اثر و هم بر تعداد مخاطب، تأثیر منفی می گذارد.
او با با اشاره به اینكه " چرا نمایش جعبه برای جشنواره انتخاب شده است را باید از گروه بازنگری پرسید"، اضافه كرد: اما «گروه جعبه» هیچ وقت به جشنواره فكر نمی كرد و تنها هدفش یك اجرای خوب و با كیفیت بود كه همین امر سبب شد تا هشت ماه تمرین ها به صورت مداوم طول بكشد.
این كارگردان درباره اینكه "برخی معتقدند جشنواره تئاتر فجر باید تولیدی باشد"، اظهار داشت: به گمانم این یك اشتباه است كه ما بخواهیم برای جشنواره ای خاص اثری تولید نماییم، چون آن وقت با پدیده ای به نام تئاتر سفارشی یا یك اثر با محدودیت های خاص روبرو می شویم، اینكه روند فقط مرور نباشد خوب است اما اینكه كار مخصوص جشنواره تولید شود نه.
وحدی در انتها اظهار داشت: ما دوست داریم هرجایی از دنیا كه تئاتر را مثل یك تغذیه برای مردمانش می داند، نمایش اجرا نماییم.1397/11/21
12:30:00
5.0 / 5
4397
تگهای مطلب: بازیگر , جشن , جشنواره , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری