ظریف:

اینكه ایرانی بتواند یك هشتك را به هشتك برتر تبدیل كند باید تقویت شود

اینكه ایرانی بتواند یك هشتك را به هشتك برتر تبدیل كند باید تقویت شود كاراموند: وزیر امور خارجه اظهار داشت: امروز هر كس می تواند خبرگزاری باشد پس باید این قدرت را بشناسیم، به آن اهمیت دهیم، اجازه رشد دهیم، این قدرت هر چقدر در كشور ما نهادینه تر شود، به نفع كشور است.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف امروز در مراسم بزرگداشت انتشار بیست هزارمین شماره روزنامه خراسان، اظهار نمود: امروز در دنیا تحولاتی كه اتفاق افتاده عظیم است، شما مشاهده می كنید كه دیگر دنیایی نیست كه یك گروه برای بقیه تصمیم بگیرند، امروز ما در دنیایی زندگی می نماییم كه تصور ابرقدرتی رنگ باخته است. تصور قدر قدرتی مدت ها بود كه رنگ باخته بود. تصور ابرقدرتی هم رنگ باخته است. كسی نمی‎تواند ادعا كند كه می تواند مقدرات دنیا را رقم بزند.
وی ادامه داد: در مهرماه ۹۵ وزرای خارجه دو كشور ابرقدرت تصمیم گرفتند و اعلام نمودند كه در سوریه آتش‎بس شود یك هفته بعد شكست خوردند. این دو با داخل سوریه ارتباط دارند، ما با یك گروه و تركیه با یك گروه دیگر در داخل سوریه ارتباط داریم. با آنها در آستانه توافق كردیم و الان بیشتر از دو سال است كه این توافق موجب كاهش تنش در سوریه شده و می تواند اختتام درگیری ها در سوریه باشد.
ظریف بیان كرد: در این دنیا قدرت، متكثر و پخش شده است. هم دارندگان قدرت دیگر انحصاری نیستند و هم ابزار رسیدن به قدرت انحصاری نیست. شما نیازی ندارید كه دنیا را در دو قطب ببینید، قطبیدگی در دنیا اختتام پیدا كرده، به خاطر اینكه قدرت در دنیا در اختیار همگان قرار گرفته است، این تحول مباركی بوده كه یك انسان قدرت پیدا كند.

وزیر امور خارجه عنوان كرد: زمانی برای قدرت باید قایق های توپ دار، اقتصاد بزرگ و امپراتوری رسانه ای می داشتید، امروز توانسته اید تمامی این ابزارهای قدرت را به شكلی متكثر كنید كه یك شركت چند ملیتی می تواند به اندازه چندین دولت موثر باشد، یك سازمان تروریستی مثل داعش می تواند برای دنیا امنیت زدایی كند.
وی با تاكید بر اینكه قدرت دیگر در اختیار قدرت جنگ نیست، افزود: زمانی یكی از مشخصه های یك دولت مستقل این بود كه بتواند وارد جنگ و صلح شود. امروز یك گروه تروریستی می تواند نه تنها در حوزه جغرافیایی خود بلكه در كل دنیا وارد جنگ شود، یعنی هم امنیت زدایی و هم امنیت زایی كند. قدرت نظامی از انحصار دولت ها خارج شده است. قدرت رسانه ای هم امروز از رسانه های بزرگ امروز اینگونه نیست.
ظریف افزود: امروز ابزار قدرت شكل دهی به دیدگاه ها، احساسات و نگرش ها متكثر شده است. یك خبرنگار در خانه می تواند متنی یا خبری را تهیه نماید و موجب تحول در دنیا شود. خیلی از تحولات در سال های گذشته با یك خبر و توئیت بوده است. هر یك فرد یك رسانه شده و این قدرت می تواند بر دنیا موثر باشد.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: این قدرت می تواند بر دنیا موثر باشد. برخی همه ابعاد قدرت را نگاه نمی كنند. بدون شك مقاومت برای شكست دادن تجاوز ضرورری و غیر قابل اجتناب است. شما نمی توانید تجاوز را با تبلیغات رسانه ای نابود كنید.
ظریف با اشاره به اینكه وقتی رژیم صهیونیستی تجاوز می كند، مردم در لبنان، غزه و فلسطین مقاومت می كنند و این مقاومت حركت رژیم صهیونیستی را منتفی می كند، افزود: وقتی رژیم صدام به ایران حمله می كند، مقاومت مردم حمله را نابود می كند. عواملی به كمكش می آید، یك وقت مقاومت می كنید و در دنیا تنها هستید، فشاری كه به متجاوز وارد می شود، بسیاركمتر از زمانی است كه گروهی او را همراهی می كند. بنا بر این باوجود مقاومت بسیار قوی حزب الله و مردم لبنان، جنگ لبنان ۳۳ روز طول می كشد چون رسانه های عربی وارد حمایت و احداث احساس عمومی جهانی نمی شوند.
وی افزود: جنگ غزه ۲۲ روز طول كشید چون همه ابزارهای رسانه ای وارد می شوند و فشار مقاومت را چند برابر می كنند، مقاومت در غزه با لبنان قابل مقایسه نیست. این عامل می تواند مقاومت را چند برابر كند.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینكه اصل لزوم مقاومت و اصل لزوم داشتن توان واقعیت و غیر قابل اجتناب است، اشاره كرد: اما آنچه این قدرت را چندین برابر می كند، ابزار اجماع سازی، احداث احساسات جهانی و احداث نفرت نسبت به تجاوز است كه موجب میگردد به مقاومت كمك نماید و قدرت عظیمی بسازد. قدرت خبرنگاران را باید در نظر داشته باشیم.
وی افزود: دو تیتر از صحبت من می تواند احداث شود. یكی اینكه ظریف گفت مقاومت مهم نیست رسانه مهم می باشد و یك تیتر این است كه همین كه من گفتم باشد. اینجا قدرت رسانه است، یك حرف را می توان به عامل عزت و یا ذلت ملی تبدیل كرد. بیشتر مردم ما تیتر صفحه اول را می خوانند. یك واقعیت مجازی ساختید با قدرت عظیمی كه دستگاه خبری و رسانه ها دارند.
ظریف اشاره كرد: امروز هر كس می تواند خبرگزاری باشد پس باید این قدرت را بشناسیم، به آن اهمیت دهیم، اجازه رشد دهیم، این قدرت هر چقدر در كشور ما نهادینه تر شود، به نفع كشور است، حتی جاهایی كه با ما زاویه دارند اما در روز مبادا همه آنها پای ایران و كشور می ایستند، این صدا كه ایرانی بتواند دیدگاه، نظر و خواسته خودرا در سطح جهانی منعكس كند و یك هشتك را به هشتك برتر تبدیل كند باید تقویت شود، باید این فرصت را به یك شهروند ایرانی بدهیم، این مساله در نهایت برای نظام و كشور یك فرصت است و تهدید نیست برای اینكه ما مبنای قدرتمان همین مردم هستند. ما مثل دیگران از یك چتر حمایتی استفاده نمی نماییم این بزرگ ترین افتخار ما است.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بزرگ ترین افتخار جمهوری اسلامی این است كه كسی نمی تواند بگوید اگر من یك هفته از شما حمایت نكنم، شما عربی، روسی و انگلیسی صحبت می كنید. جوان های ما كسانی كه دوران قبل انقلاب را ندیدند باید این واقعیت را ببینند. من قبل انقلاب را دیدم و تجربه كردم، این كم دستاوردی نیست، استقلال، اتكای ما به داخل و درون زا بودن امنیت ما كم دستاوردی نیست.
وی ادامه داد: كدام كشوری می تواند این گزاره را تكرار كند كه امنیت، اقتصاد، پیشرفت صنعتی و مشهوریت ما درون زا است؟ كدام كشور منطقه می تواند این حرف ها را بزند؟ امكان دارد در كشور آنها از ساختمان ها و سرویس هتل خوشتان بیاد اما می تواند ظرف یك هفته به ناامنی، عقب ماندگی، جنگ و درگیری تبدیل گردد اما ما چهل سال است در شرایطی هستیم كه هر كاری توانستند كردند تا ما را نابود كنند اما ما كماكان قدرت اول منطقه هستیم، این دستاورد كمی نیست.
ظریف بیان كرد: پیش از انقلاب و پس از آن مردم ایستادگی كردند و مردم ما اشتباه نكردند، ما به این مردم باید بها دهیم، این مردم باید اختیار داشته باشند، رعایت حقوق این مردم برای ما یك وظیفه اخلاقی نیست، یك لزوم امنیت ملی است؛ چون ما جز این مردم چیزی نداریم. انقلابی كه در حوزه ارتباطات و رسانه اتفاق افتاده، اگر خوب استفاده نمائیم عامل دیگری میگردد در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تا انقلاب پربارتر، با نشاط و موفقیت بیشتر و با سربلندی وارد دومین چله سال خود شود.
1397/10/13
14:03:56
5.0 / 5
4712
تگهای مطلب: دستگاه , زندگی , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری