كشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز

كشف گورستانی از دوره تاریخی در رامهرمز به گزارش كاراموند سرپرست هیئت دیرینه شناسی كاوش نجات بخشی در راه اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز -محدوده جوبجی، از كشف شواهدی از تدفین انسانی و تابوت های سفالین اطلاع داد كه نشان داده است این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی بوده است.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، میثم حسین زاده اظهار داشت: كاوش نجات بخشی در راه اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز –محدوده جوبجی با هدف نجات بخشی آثار تاریخی موجود در راه اجرای كانال در محدوده عرصه پیشنهادی محوطه تاریخی جوبجی و در ادامه كاوش ها و گمانه زنی های سال ۱۳۹۳ آرمان شیشه گر در محدوده اعلام شده به عرض ۱۰ و طول ۱۵۰ متر برنامه ریزی و شروع شد.

وی اضافه كرد: در نتیجه این مرحله از كاوش ها تابحال بقایا و شواهد استقرارهای از دوره ایلام نو، پارتی و اسلامی به همراه شواهدی از تدفین انسانی مربوط به دوره ایلامی و پارتی به شكل گورهای چاله ای ساده و تابوت های سفالین به همراه گورنهاده هایی از نوع ظروف سفالین لعابدار و ساده بدست آمد.

این دیرینه شناس بیان كرد: برپایه نتایج حاصل از كاوش تابه كنون می توان گفت این بخش از محوطه گورستانی متعلق به دوران تاریخی بوده كه در قرون میانی دوران اسلامی هم مورد استفاده گروه های كوچ نشین قرار گرفته، علاوه بر آن شواهدی از كاربری صنعتی(كارگاه پخت سفال) مشاهده می گردد.


1397/10/04
15:00:59
5.0 / 5
4412
تگهای مطلب: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری