روایت سردار شریعتی از آزادسازی بستان

روایت سردار شریعتی از آزادسازی بستان كاراموند: مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد عملیات طریق القدس كه به آزادسازی بستان منجر گردید با حضور تعدادی از پیشكسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار گردید.به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، در این مراسم، سردار امین شریعتی در سخنانی با اشاره به تصمیم دشمن در خصوص حمله به ایران توضیح داد: در ابتدای جنگ نیروهای بعثی عراق از سه محور شمال خوزستان، دشت آزادگان و پادگان حمید به كشورمان حمله كردند. آنچه مشهود بود تلاش اصلی نیروهای بعثی، دقیقا بر محور چزابه و بستان تمركز داشت.

وی افزود: با عبور و پیش روی از این محور دشمن به راحتی می توانست تا مركز استان خوزستان بیاید. در آن شرایط عملیات هایی همچون غیور اصلی، انجام شد كه توانستیم افتخارآفرینی نماییم. شرایط خیلی مشكل و فضای سنگین سیاسی مملو از ناامیدی در جبهه ها حاكم بود چونكه ارتش باز چندین بار در غرب دزفول و آبادان و هویزه عملیات هایی انجام داده بود كه با عدم الفتح روبرو شده بود. همین طور فاصله ی شدیدی بین نیروهای سپاه و بسیج و ارتش به وجود آمده بود. بدترین شبی كه در طول تاریخ عمرم داشتم شب عقب نشینی از هویزه بود. دشمن از آنجائیكه می دانست سوسنگرد محوری است كه تمام نیروها برای عقب نشینی باید از آنجا عبور كند با توپ و خمپاره منطقه را زیر آتش خود داشت.فلش اصلی دشمن ابتدا محور سوسنگرد بود كه همین مساله نشان از اهمیت منطقه دارد. ما توانستیم شناسایی ها را انجام بدهند و عملیات های مختلفی در این منطقه طرح ریزی نماییم. من در آن زمان دیده بان بودم و به این مساله پی بردم كه دشمن از ساعت ۷ و ۳۰ تا ۱۱ كه غذا برایشان می آید كاری انجام نمی دهند و در سنگرهایشان هستند. اما به محض این كه هوا رو به تاریكی می رفت تا پگاه شلیك می كردند. از همین رو شب تا روز بیدار بودند و روزها می خوابیدند. توانستیم عملیات امام مهدی (ع) را هم انجام دهیم. بااینكه این عملیات محدود بود اما هدف اصلی آن انهدام دشمن بود و توانست استراتژی جنگ را تغییر دهد. پیش و سپس آن عملیات هایی همچون غیور اصلی، فرماندهی كل قوا و شهید مدنی هم طراحی و اجرا شدند.

سردار شریعتی با اشاره به خاصیت های عملیات طریق القدس تصریح كرد: این عملیات سپس عزل بنی صدر و عملیات ثامن الائمه طراحی و اجرا شد. شهید صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش شده بود و توانستیم به صورت هماهنگ با ارتش عملیات هایی انجام بدهیم. برای این عملیات البته برادران ارتشی مخالفت هایی داشتند و برای مخالفت هایشان باز استدلال هایی می آوردند. می گفتند یا سراغ خرمشهر برویم یا غرب كرخه. اما منطقه ی بستان طوری بود كه شناسایی ها را انجام داده بودیم و با امكاناتی كه داشتیم می شد عملیات را مدیریت كرد. از طرف دیگر نیروها باز نیاز به به ماندن در منطقه نداشتند و می شد سپس عملیات آنها را جابجا كرد. در نهایت عملیات طریق القدس به اجرا درآمد.

وی یاد آور شد: در این عملیات سپاه توانست تیپ های خودرا سازماندهی كند و تشكیل بدهد. قرارگاه كربلا به وجود آمد و میان ارتش و سپاه باز ستاد راهبردی مشترك تشكیل دادیم. تیپ های عاشورا، ۲۵ كربلا و امام حسین (ع) باز در این عملیات شكل گرفت. نكته ای كه باید یادآور شوم روزی كه باید عملیات می كردیم بنا به تصمیم فرماندهان عملیات دو شب به تاخیر افتاد و در روزی كه عملیات را انجام دادیم باران بسیار شدیدی گرفت. ما توانستیم بر دشمن پیروز شویم. یكی از اسرای عراقی تعریف می كرد كه ما می دانستیم شما دو روز قبل تصمیم به اجرای عملیات دارید بدین سبب نخوابیدیم و در بلندی ها مستقر بودیم تا به محض این كه آمدید شما را هدف بگیریم اما سپس این كه عملیات را انجام ندادید و باران گرفت ما به سنگرها رفتیم تا استراحت نماییم. این یكی از معجزاتی است كه در عملیات شاهدش بودیم.

به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، در بخش دیگر این مراسم آیت الله صمدی آملی در سخنانی تصریح كرد: شهدا به اندازه ای ارج و قرب دارند كه حتی برخی از آنها از شهدای كربلا هم بالاتر هستند به این علت كه آنها غیرمستقیم به امام حسین (ع) اقتدا كردند. یكی از اشتباهات دشمنان ما این بود كه عراق را برای حمله به ایران تجهیز و تحریك كردند آنها از انگیزه دینی مردم ما نسبت به زیارت عتبات و عالیات بی بخر بودند.

در بخش پایانی این مراسم از چهار عنوان كتاب رونمایی و از تعدادی از خانواده ی شهدای مدافع حرم كه همسرانشان در آزاد سازی بستان حضور داشتند تقدیر گردید.
1397/09/08
17:13:12
5.0 / 5
4908
تگهای مطلب: مد , مدیریت , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری