نشست هفتمین سوگواره هیات ؛

به دنبال ارتباط مدیران و هنرمندان هیأتی هستیم، مقابله با تحریفات

به دنبال ارتباط مدیران و هنرمندان هیأتی هستیم، مقابله با تحریفات كاراموند: رحیم آبفروش جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر تصریح كرد سوگواره عاشورایی پوستر و عكس هیأت به دنبال برقراری ارتباط بین مدیران و هنرمندان هیأتی است.به گزارش كاراموند به نقل از مهر، بامداد امروز سه شنبه ۲۰ شهریور ماه نشست خبری هفتمین سوگواره های عاشورایی عكس و پوستر «هیأت» با حضور مسعود نجابتی دبیر علمی و عضو هیأت داوران بخش پوستر و رحیم آبفروش جانشین دبیر جامعه ایمانی «مشعر» در محل بنیاد فرهنگی هنری روایت برگزار گردید.
مسعود نجابتی در این نشست با تاكید بر تقویت نقاط قوت و مرتفع ساختن ضعف های دوره های پیشین سوگواره اظهار داشت: یكی از مهمترین اهداف هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر هیأت تاكید بر كار گروهی هنرمندان است. در بحث داوری هم چون سوگواره عاشورایی پوستر، واقعی ترین نوع گرافیك فرهنگی بشمار می رود قضاوت و داوری ها به صورت تخصصی صورت خواهد گرفت و داوران متناسب با تخصصی كه دارند، انتخاب شده اند.
رحیم آبفروش هم با اشاره به برگزاری كارگاه های «هیأت-هنر» كه هر فصل برگزار می شود، اظهار داشت: در این دوره فرصتی فراهم گردید تا بانوان بتوانند به صورت فشرده، كارگاه های خط در گرافیك و پوستر را بگذرانند.
وی درباره بخش های هفتمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر هیأت توضیح داد: پوسترهای اعلان هیأت ها را بخش اصلی سوگواره قرار دادیم كه در این بخش، به اثر برگزیده ۴ میلیون تومان و به هیأت موردنظر ۲ میلیون تومان بعنوان كمك برای ارج و قربی كه برای هنرمند قائل شده، اهدا خواهد شد. همینطور ۶ بخش جنبی در پوستر داریم كه در هر یك از بخش های جنبی ۲ میلیون تومان جایره در نظر گرفته شده است.
آبفروش خاطرنشان كرد: در بخش پوستر، صرفا آثار محرم و اربعین مدنظرمان نیست و از آثاری كه نشان دهنده اعیاد و جشن های مذهبی هستند هم استقبال می نماییم. اثر برتر از بین همه این آثار انتخاب می گردد و ۳ جایزه ۵۰۰ هزار تومانی برای این بخش در نظر گرفته شده است.
وی درباره آثار سوگواره عكس هم بیان كرد: در این بخش متن و حاشیه هیأت های مذهبی مورد نظر ما است كه در این حوزه تك عكس و مجموعه تصاویری كه روایتی را بیان كنند، می پذیریم.
آبفروش در مورد اعطای جوایز مجموعه عكس و تك عكس اظهار داشت: برای رتبه اول مجموعه عكس، مبلغ ۴ میلیون تومان به هنرمند و ۳ میلیون تومان برای هیأت مورد نظر اهدا می گردد. برای رتبه دوم، ۳ میلیون تومان برای هنرمند و ۲ میلیون تومان برای هیأت و رتبه سوم ۲ میلیون تومان برای هنرمند و یك میلیون تومان برای هیأت در نظر گرفته شده است.
وی همینطور از اكران آثار برگزیده ششمین سوگواره عاشورایی عكس و پوستر هیأت از امروز ۲۰ شهریورماه در استان قم اطلاع داد و اضافه كرد: این آثار تا آخر ماه صفر میهمان استان های دیگر خواهند بود.
آبفروش در ادامه درباره فراگیری آثار هنری سوگواره در خارج از محدوده هیأت های مذهبی اظهار داشت: ما همچنان غصه تابلوهای تبلیغاتی اتوبان تهران قم را داریم، چون این اتوبان مسیری برای زوار فرهنگی معنوی است و عدم توجه به آثار محیطی در این اتوبان بسیار مورد انتقاد ما است. كاری كه امسال از دست ما بر آمد، این بود كه مجموعه كاملی از طرح های گرافیكی كامل و هنرمندپسند در قالب های مختلف در سایت خودمان قرار دادیم تا بعنوان نذر فرهنگی و باقیات صالحات در چرخش باشد و مورد استفاده قرار گیرد. همینطور پیش از محرم بسته محتوایی را برای مدیران هیأت ها و منبری ها تهیه كردیم كه در اختیار همه هیأت های مذهبی قرار گرفت.
وی در مورد ارسال آثار به سوگواره هم بیان كرد: هنرمندان می توانند تا ۱۶ آذر ماه مصادف با ایام رحلت پبامبر آثارشان را با استفاده از سایت برای ما ارسال نمایند. برای ارسال پوستر به سایت poster.۱۵۴۲.org و برای ارسال عكس به سایت Photo.۱۵۴۲.org رجوع و مبادرت به بارگذاری كنند.
آبفروش در مورد تعدد جشنواره های موازی در ماه محرم و صفر اظهار داشت: بر همین مبنا بود كه سال قبل به مبحث اربعین نپرداختیم و امسال با خلا سوگواره اربعین مواجهیم، بنابراین كاروان خویش را دست گرفتیم تا زمین نماند.
نجابتی در ادامه نكته مثبت و برجسته سوگواره عاشورایی عكس و پوستر هیأت را پرداختن به گرافیك واقعی در هیأت های مذهبی دانست و اضافه كرد: به نظرم شاهد رشد و ارتقای این بحث به واسطه پشتیبانی از هیأت ها هستیم كه نسبت به آثار خود حساسیت نشان می دهند. این نكته مهم در هیچ جشنواره و سوگواره ای مورد توجه نیست.
آبفروش هم در این مورد اظهار داشت: دوست داشتیم بحث تشویقی هنرمندان را داشته باشیم تا عقبه هیأت های مذهبی در بین هیأت های مذهبی دیگر تولید شود. همینطور به دنبال برقراری ارتباط بین مدیران و هنرمندان هیأتی بودیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره شمایل ها در آثار گرافیك مذهبی و داوری آن ها در سوگواره بیان كرد: آثار گرافیكی در سوگواره داوری محتوایی می شوند، هر چند اصل جمع آوری این اسناد برای ما موضوعیت دارد. هرچند عكاسانی هستند كه در مواقعی به مكان هایی راه پیدا می كند و واقعیت میدانی موجود را منعكس می كند كه این آثار در مرحله بازنشر ملاحظه محتوایی می شوند.
آبفروش در انتها تصریح كرد: بعضی از صدمه ها و انحرافات در مناطق مختلف به واسطه این آثار به دست ما می رسد كه پس از داوری مورد بررسی قرار می دهیم، اما در نهایت از داوری كنار گذاشته می شوند.

1397/06/20
15:53:47
5.0 / 5
4451
تگهای مطلب: اهدا , تخصص , جایزه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری