محمد دبیرسیاقی به بخش عمومی منتقل شد

محمد دبیرسیاقی به بخش عمومی منتقل شد كاراموند: محمد دبیرسیاقی كه چندی قبل در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) بستری شده بود به بخش عمومی بیمارستان منتقل شد.مازیار دبیرسیاقی - فرزند این نویسنده، پژوهشگر و مصحح متون كهن ادبیات فارسی - با بیان این كه وضعیت او بهتر شده است، به ایسنا اظهار داشت: پدرم در شرف ۱۰۰ سالگی است و كهولت سن دارد، اما نسبت به سنش شرایط مناسبی دارد؛ می تواند راه برود، ارتباط برقرار كند و گاه حرف بزند. خدا را شكر وضعیتش بهتر شده و حدود دو ساعت پیش به بخش منتقل شد و اگر خدا بخواهد و با صلاحدید پزشكش، طی چند روز آینده از بیمارستان مرخص خواهد شد.
سیدمحمّد دبیرسیاقی (زادهٔ ۴ اسفند ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مدرس ادبیات فارسی و مصحح متون كهن پارسی است. وی در سال های ۱۳۲۶ تا ۱۳۳۴ در گردآوری لغت نامه دهخدا با علی اكبر دهخدا همكاری داشت و از اولین دستیاران دهخداست؛ مدت ۹ سال با علامه علی اكبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» و ۱۱ سال با دكتر محمد معین در «لغت نامه دهخدا» و در انجمن ایران شناسی همكاری داشته است. بعد از آخر تالیف لغت نامه دهخدا، بنا به وصیت علامه دهخدا در كنار دكتر معین و دكتر سیدجعفر شهیدی به بررسی و تالیف لغت نامه پرداخت. دهخدا از او بعنوان یك جوان كوشا در زمینه تنظیم لغت نامه یاد كرده است.
دبیرسیاقی تابحال نزدیك به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر نموده است، كه از میان آن ها می توان به «شاهنامه فردوسی»، «دیوان منوچهری»، «نزهةالقلوب»، «فرهنگ سُروری و سلطان جلال الدین خوارزمشاه» و «تصحیح لغت فرس اسدی طوسی» اشاره نمود.
1397/06/17
16:07:10
5.0 / 5
4292
تگهای مطلب: فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری