اهدای مجموعه نفیس حسن رهاورد به كتابخانه مجلس

اهدای مجموعه نفیس حسن رهاورد به كتابخانه مجلس كاراموند: مجموعه نفیسی از اسناد و كتاب های نایاب از سوی خانواده حسن رهاورد همزمان با سالگرد درگذشت او (۳۱ اردیبهشت ماه) به كتابخانه مجلس شورای اسلامی اهدا شد.علی ططری - مدیر مركز اسناد كتابخانه مجلس شورای اسلامی - با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: حسن رهاورد اولین دستیار علمی علامه دهخدا در نگارش «لغت نامه دهخدا» بود. او از اواخر دهه ۲۰ كار رسمی خویش را آغاز كرد و در تدوین حروف الف و ب بیشترین تأثیر را داشت. او مترجم و نویسنده بود و عمده زندگی خویش را صرف جمع آوری اسناد و فیش های تحقیق كرد.

وی سپس درباره اسناد متعلق به حسن رهاورد كه به كتابخانه مجلس اهدا شده است، اظهار نمود: ما در سال های گذشته و در چند مرحله اسنادی را از شخص او و خانواده اش به صورت اهدایی گرفتیم كه شامل فیش های تحقیقی در حوزه لغت، فیش های تحقیق در مورد ایلات و عشایر ایران، زنان، تعزیه و مرام های آیینی و پهلوانی بود. در سال ۸۸ كه خبردار شدم ایشان در قید حیات است تا اردیبهشت ۱۳۹۱ كه به رحمت خدا رفت خاطرات او را ضبط كردم و اسناد فراوانی از او گرفتم. پس از فوت او با خانواه اش در ارتباط بودم و برخی اسناد و مجموعه های دیگر او را گردآوری كردم. همزمان با ششمین سال فوت او خانواده اش مجموعه ای از اسناد و كتاب های پرارزش را به آرشیو مجلس شورای اسلامی اهدا كردند.

مدیر مركز اسناد كتابخانه مجلس اضافه كرد: این مجموعه اهدایی را می توان به دو بخش تقسیم كرد؛ یكی كتاب ها و برخی جزوات و تك نگاشته های پرارزش و نفیسی است كه در حوزه های تعزیه، مرام پهلوانی و سابقه ورزش های باستانی در ایران است و دیگری مجموعه اسنادی عموما با همین موضوعات، عكس و دست نوشته هایی با مبحث تعزیه و آیین پهلوانی در ایران كه همه پرارزش هستند. حتی از بعضی از كتاب ها نسخه ای در مخازن مجلس و كتابخانه ملی هم وجود نداشت. در واقع این كتاب ها تك نسخه بودند. تعداد قابل توجهی كاست، صفحه و نوارهای ریلی در حوزه تعزیه و تعزیه خوانی در ایران هم در بین این مجموعه اهدایی بود.

ططری تصریح كرد: دكتر رهاورد به آیین های ایرانی علاقه مند بود و خیلی از این مجموعه ها را با هزینه شخصی خود خریداری و حفظ نموده بود. ما توانستیم بخش هایی از این مجموعه ها را طی شش سال اخیر به آرشیو مجلس منتقل نماییم. این مجموعه آخرین بخش اسناد مرحوم رهاورد بود كه خانم عابدینی همسر او به آرشیو مجلس اهدا كرد. این اسناد مكمل بعضی از منابع ما در مجلس خواهد بود.

مدیر مركز اسناد كتابخانه مجلس درباره تعداد این كتاب ها و اسناد هم اظهار نمود: ۷۰ نسخه كتاب درباره آیین جوانمردی و تعزیه است؛ درست است كه تعداد كتاب ها كم است اما این كتاب ها نایاب هستند و در دهه های ۳۰ و ۴۰ و حتی دهه ۲۰ نگاشته شده اند. همینطور حدود ۲۲ كتاب شامل شعرهایی كه برای كربلا سروده شده (كه برخی هم لاتین بودند) و جُنگ هایی كه درباره كربلا و ائمه اطهار (ع) است، ۱۹ كاست و نوار ریلی، بیش از ۱۵۰ عكس و ۱۸۶ كتاب غیرتعزیه در این مجموعه وجود دارد. در این مجموعه همینطور حدود ۱۵ نسخه خطی وجود دارد كه شامل تعزیه هایی است كه در دوره قاجار نوشته شده و تك نسخه هستند.
1397/02/29
14:27:46
5.0 / 5
4339
تگهای مطلب: اهدا , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری