تهیه كننده فیلم برگمان:

كسی حق ندارد جلوی فیلمسازی مرا بگیرد

كسی حق ندارد جلوی فیلمسازی مرا بگیرد كاراموند: تهیه كننده فیلم «فانی و الكساندر» اینگمار برگمان با اشاره به حدود ۱۴ سال فعالیتش در پارلمان فنلاند اظهار داشت: به صورت شخصی نظرم با نظر دولت متفاوت می باشد، اما كسی حق ندارد جلوی فیلمسازی مرا بگیرد.


به گزارش كاراموند به نقل از ستاد خبری سی وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، یورن دانر ـ منتقد، تهیه كننده و بازیگر فنلاندی ـ در نشست مطبوعاتی كه بامداد جمعه (۳۱ فروردین ماه) در جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور اهالی رسانه و رضا میركریمی و رضا كیانیان (دبیر و رییس كاخ جشنواره) برگزار شد، با اشاره ای به فعالیت هایش در حوزه سینما و ادبیات اظهار داشت: بعنوان نویسنده ای كه ۷۶ فیلم دارم، می گویم كه كارگردانی كار سختی است. ساخت فیلم در اسكاندیناوی نیاز به بودجه دارد و تامین منابع مالی هم چندان آسان نیست و من اگر بتوانم در آینده منابع مالی لازم را برای ساخت یك فیلم تامین كنم، فیلمی خواهم ساخت.
خالق كتاب «پدر و پسر» درباره تاثیر حضورش در عرصه سیاست بر فیلمسازی اش توضیح داد: حدود ۱۴ سال در پارلمان فعالیت داشتم و دو فیلم هم در این باره دارم. شخصا نظرم با نظر دولت متفاوت می باشد اما كسی حق ندارد جلوی فیلمسازی من را بگیرد.
دانر یكی از علایقش را نقد سیاست دانست و اظهار داشت: فیلم هایی كه ساخته می شوند باید در جهت بیان تجربیات ملل آن كشور باشند. اینگونه فیلم ها سبب كنار رفتن مرزهای میان افراد می شوند؛ البته ساخت این فیلم ها آسان نیست. ساخت فیلم درباره ایرانیان بسیار مهم است، همان گونه كه فیلمسازی درباره مردم اسكاندیناوی اهمیت دارد.
این تهیه كننده سینما درباره ساخت فیلم در فنلاند توضیح داد: در این كشور مقداری از بودجه فیلم با استفاده از حمایت مالی مردم تامین می گردد و بخشی با استفاده از تلویزیون. اگر امید حمایت مالی وجود داشته باشد ما می توانیم فیلم بسازیم اما با وجود ۱۰ میلیون نفر جمعیت، امید به این حمایت مالی كمی دشوار است.
دانر در ادامه به اهمیت حضور فیلمسازان زن اشاره نمود و اظهار داشت: امروزه ۹۰ درصد فیلم ها توسط مردان ساخته می شوند و من معتقدم باید حجم این فعالیت ها بیشتر شود و بنابراین خودم در مقام تهیه كننده با سه فیلمساز زن همكاری داشته ام.
تهیه كننده فیلم سینمایی «فانی و الكساندر» به كارگردانی برگمان درباره وسواس هایی كه اینگمار برگمان درباره طراحی صحنه و لباس این فیلم داشته است، اظهار داشت: زمانی كه من تهیه كننده این فیلم شدم هیچ تهیه كننده ای حاضر به ساخت آن نشده بود. من تهیه آن را پذیرفتم و یك سال زمان برد تا منابع مالی لازم برای ساخت تامین شود؛ البته این فیلم دو نسخه تلویزیونی و سینمایی دارد و نسخه سینمایی آن موفق به دریافت جایزه اسكار شد. آقای برگمان نسخه تلویزیونی را بیشتر دوست داشت و من نسخه سینمایی را بیشتر دوست داشتم كه این به سلیقه و نگاه شخصی ما بازمی گشت.
وی با تاكید بر این نكته كه بعنوان تهیه كننده حدود ۸۰ فیلم هیچگاه درباره محتوای اثر حرفی نزده و بیشتر روی بودجه و برنامه تمركز داشته است، اظهار نمود: برگمان بسیار روی برنامه حساس و دقیق بود.
او در پاسخ به پرسشی درباره تبدیل فیلم های ۳۵ میلیمتری به دیجیتال اظهار داشت: در فنلاند ۹۷ درصد از فیلم ها با حمایت دولت به دیجیتال تبدیل می شوند و این كار برای نگهداری از فیلم ها بسیار اهمیت دارد.
دانر در انتها ضمن آرزوی موفقیت برای فیلمسازان ایرانی اظهار داشت: امیدوارم كه ایرانیان با فیلم هایشان بتوانند فرهنگ و آزادی بیانشان را بیشتر بیان كنند.
سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میركریمی در تهران در حال برگزاری است.1397/01/31
21:33:42
5.0 / 5
4514
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری