جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می كند

كارگاه های تخصصی و نشست های بینارشته ای سینما در ۵ دانشگاه تهران

كارگاه های تخصصی و نشست های بینارشته ای سینما در ۵ دانشگاه تهران كاراموند: مدیر كمیته علمی و آموزشی جشنواره جهانی فیلم فجر دلیل افزایش تعداد دانشگاه ها برای برگزاری جلسات علمی و آموزشی در این دوره را شرح داد.به گزارش كاراموند به نقل از ستاد خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، شهاب اسفندیاری مدیر علمی و آموزشی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینكه تعداد دانشگاه هایی كه امسال میزبان بخش علمی و دانشگاهی جشنواره هستند افزایش یافته است، اظهار داشت: بخش علمی و دانشگاهی جشنواره جهانی فیلم فجر در ۲ دوره گذشته به صورت جدی كار خویش را آغاز كرد و در سی و ششمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر سومین تجربه همكاری دانشكده های سینمایی و هنری با این جشنواره رقم خواهد خورد.
وی با مروری بر روند برگزاری بخش علمی و آموزشی در سال های قبل خاطرنشان كرد: در سی و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش فیلم ها و كارگاه های تخصصی و آموزشی فقط در دانشكده سینما تئاتر بود. در دوره سی و پنجم جشنواره، دانشكده صدا و سیما هم با جشنواره همكاری كرد و جلسات آموزشی و ورك شاپ های تخصصی علاوه بر دانشكده سینما تئاتر، در دانشكده صدا و سیما هم برگزار گردید.
اسفندیاری با اشاره به اینكه تقویت رابطه مطالعات سینمایی با علوم دینی و علوم انسانی مانند فلسفه، روان شناسی و علوم اجتماعی جزو اهداف این دوره جشنواره است، توضیح داد: در این دوره نشست های تخصصی و دانشگاهی را در پنج دانشگاه در تهران و با حضور استادان بین المللی كه از صاحب نظران مطالعات بینارشته ای هستند، برگزار می نماییم.
اسفندیاری در مقایسه مطالعات بینارشته ای سینما در ایران با سایر كشورهای جهان اظهار نمود: امروزه در جهان درباره مبحث فلسفه و سینما نشریات، سایت ها، همایش ها و دپارتمان های زیادی وجود دارد، حتی در حوزه مطالعات سینما و دین در كشورهای مختلف مجله های علمی منتشر و همایش های سالانه برگزار می شود، اما در ایران به این مورد تابحال بسیار كم پرداخته شده است.
وی درباره استادان و میهمانان بخش علمی و آموزشی توضیح داد: خوشبختانه در این دوره چندین پروفسور و استادتمام حوزه های مطالعات سینما از دانشگاه های مختلف و معتبر دنیا در جشنواره حضور خواهند داشت كه در حوزه «مطالعات سینما و دین» و «مطالعات سینما و فلسفه» و «مطالعات جشنواره» از حضور آنها بهره خواهیم برد.
مدیر علمی و آموزشی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به اینكه یك بخش هم به صورت ویژه به مطالعه درباره جشنواره های سینمایی اختصاص خواهد یافت، اظهار داشت: امروزه مبحث مطالعات جشنواره ای خود یك بحث مجزای پژوهشی در دانشگاه های مختلف جهان است و ما هم در جشنواره جهانی فیلم فجر به صورت علمی به مطالعه درباره جشنواره ها پرداخته ایم و بررسی روند تحولات جشنواره ها یكی از بخش هایی است كه به آن توجه خواهیم كرد.
وی خاطرنشان كرد: بحث های سیاسی در مورد جشنواره ها همواره زیاد بوده اما تاكنون بحث علمی و آكادمیك در مورد جشنواره ها صورت نگرفته است بنابراین یك نشست تخصصی جشنواره شناسی با حضور سه نفر از استادان كه جزو چهره های شاخص در بحث مطالعات جشنواره در جهان هستند، برگزار می شود.
اسفندیاری در انتها تصریح كرد: هر یك از كارگاه های تخصصی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در یكی از دانشگاه ها برگزار و از استادان همان دانشگاه هم برای حضور در كارگاه ها و جلسات استفاده خواهد شد.

1397/01/06
13:23:15
5.0 / 5
4400
تگهای مطلب: جشنواره , دانشگاه , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری