دستور دوباره توقف كار مترو در محدوده چشمه علی

دستور دوباره توقف كار مترو در محدوده چشمه علی كاراموند: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اعلام نمود: عملیات عمرانی مترو تا بازگشت خروجی آب چشمه علی به شرایط اولیه و عرضه یك راهكار كارشناسی از سوی شركت مترو باید متوقف شود.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، بیش از یك سال از آغاز هشدارها برای عبور مترو از محدوده تاریخی شهرری می گذرد؛ ایستگاهی كه خواب "برج طغرل"، قبرستان "ابن بابویه"، "دژ رشكان" و "محوطه چشمه علی" را به هم زده و هشدارهایی كه هر چند به تغییر مسیر مترو و طولانی تر كردن این خط انجامید، اما به نظر می رسد نسبت به برخی اقدامات فنی برای جلوگیری از خشك شدن آب چشمه علی بی توجهی شده است.

اكنون وضعیت این محوطه تاریخی آن قدر مورد توجه قرار گرفته كه ۱۲ اسفند امسال مجید مهدوی، سرپرست سابق اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به دستور علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به این محوطه تاریخی رفت و شخصا از محوطه چشمه علی دیدن كند.

او همان جا اعلام نمود كه نامه نگاری ها را برای توقف پروژه مترو تا بررسی تكمیلی كارشناسان برای پی بردن به دلیل خشك شدن آب چشمه علی انجام می دهد.

حالا پس از گذشت حدود ۱۵ روز از آن بازدید، دلاور بزرگ نیا مدیركل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان تهران هم از این محوطه تاریخی در شهرری بازدید میدانی انجام داده است.

بزرگ نیا در این بازدید تصریح كرد: عملیات عمرانی مترو تا بازگشت خروجی آب چشمه به شرایط اولیه و عرضه یك راهكار كارشناسی از سوی شركت مترو باید متوقف شود.

او اضافه كرد: توسعه پایدار زمانی محقق می گردد كه همه جوانب زیست محیطی، تاریخی و فرهنگی شهر در آن دیده شود. اگر قرار باشد هویت و تاریخ منطقه باستانی چشمه علی كه به علت جوشش همین چشمه چندهزار ساله شكل گرفته است برای احداث خط مترو از بین برود دیگر نمی توان از توسعه پایدار برای تهران سخن گفت.

وی با بیان این كه چشمه علی یك جاذبه طبیعی در شهرستان ری است، ادامه داد: سایر نهادهای همسو مانند اداره كل محیط زیست استان باید در كنار میراث فرهنگی این مورد را پیگیری كنند تا مشكل كاهش آب خروجی چشمه زودتر برطرف شود.

مدیركل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری استان تهران اضافه كرد: گردشگران زیادی از شهر تهران و سایر استان ها برای دیدن چشمه علی و جاذبه های تاریخی طراف آن در روزهای نوروز به ری می آیند كه امیدواریم خروجی آب چشمه به شرایط استاندارد برگردد.
1396/12/26
15:30:28
5.0 / 5
4631
تگهای مطلب: صنایع دستی , فرهنگ , گردشگری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری