ثبت ملی نخستین بافت تاریخی استان سمنان

ثبت ملی نخستین بافت تاریخی استان سمنان كاراموند: مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی استان سمنان اظهار داشت: در جلسه شورای عالی ثبت آثار غیر منقول كشور، ثبت سه اثر فرهنگی- تاریخی غیر منقول استان سمنان مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا، هانی رستگاران با بیان این خبر، اضافه كرد: در این جلسه "خانه امیر اعظم" در شاهرود، "خانه چنگیز مرادعلیان" در مهدی شهر و " بافت تاریخی روستای بیابانك" در لیست ثبت آثار ملی كشور قرار گرفتند.
وی اظهار داشت: تاریخ ساخت خانه امیر اعظم شاهرود به دوره قاجاریه برمی گردد و آرامگاه خاندان نصرت ا... امیر اعظم، والی ایالت قومس در دوران مظفر الدین شاه قاجار در آن قرار دارد.
رستگاران اضافه كرد: خانه چنگیز مرادعلیان در شهر مهدی شهر هم یكی از بناهای باقی مانده تاریخی در شهر مهدی شهر است كه مربوط به اوایل پهلوی است و از خصوصیت های معماری كوهستانی دوران پهلوی پیروی می كند.
وی اظهار داشت: در این جلسه همینطور با عنایت به ارائه و پیشنهاد ثبت بخشی از بافت تاریخی روستای بیابانك، اعضای شورا با تاكید بر ارزش عمیق و اصالت تاریخی فرهنگی بافت روستای بیابانك كه در دوران صفوی شكل گرفته است، بافت روستا را واجد ارزش ثبت در لیست میراث ملی كشور شناختند و مقرر شد این اثر در قالب بافت تاریخی روستایی به همراه درج كلیه عناصر تاریخی واجد ارزش نظیر دو آب انبار، مجموعه آثار تاریخی و قلعه واقع در روستا به ثبت برسد.
مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی استان سمنان اضافه كرد: روستای تاریخی بیابانك همچون روستاهای با بافت دست نخورده و سالم در كشور است كه هم اكنون سكونت در آن در جریان است و حیات به صورت واضح در بافت آن، زنده و پویا است.
وی اظهار داشت: در سال های اخیر با ارزش گذاری و اهمیت ویژه به این روستا، افراد علاقمند برای سرمایه گذاری و بهره برداری بهینه از بناهای تاریخی بعنوان مجموعه های بوم گردی اعلام آمادگی كرده و فعالیت دارند.
رستگاران اضافه كرد: با ثبت بافت روستای بیابانك، استان سمنان برای اولین بار حایز یك بافت تاریخی ثبت شده در لیست میراث ملی كشور می گردد.
مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی استان سمنان گفت اظهار داشت: بزودی 30 شی تاریخی مكشوفه از محوطه پیش از تاریخ حصار دامغان با عنایت به ارزش و غنای فرهنگی - تاریخی اشیاء، در لیست میراث ملی كشور ثبت می گردد و با صدور احكام نهایی و ابلاغ مراتب ثبت این آثار، تعداد آثار ثبت شده استان سمنان به 770 اثر می رسد.
1396/12/21
14:26:25
5.0 / 5
4459
تگهای مطلب: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری