مسئول كارگاه مرمتی اداره كل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

مدرسه غیاثیه خرگرد خواف از تنوع عناصر معماری برخوردار می باشد

مدرسه غیاثیه خرگرد خواف از تنوع عناصر معماری برخوردار می باشد كاراموند: مسئول كارگاه مرمتی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: نوع تزئینات معماری در مدرسه غیاثیه خرگرد شامل مجموعه های زیادی همچون كاشی كاری، نقاشی، آینه كاری و... است، از تنوع عناصر معماری برخوردار می باشد.


مژگان موسی زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: یكی از اساسنامه های سازمان میراث فرهنگی، حفاظت از آثار تاریخی است كه اگر بعضی از امكانات حفاظتی انجام نشود، كلیه شواهدی به جا مانده از بنای تاریخی همینطور تمامی عناصر و اطلاعات به مرور زمان از بین می رود.
وی ادامه داد: در واقع انجام دادن اینگونه اقدامات حفاظتی می تواند به بالا بردن هویت و طول عمر این آثار كمك نماید. یكی از اهداف این كار انتقال این آثار سالم به نسل های آینده است، زیرا در حین اینكه هویت اصلی خویش را حفظ كنند، این حفظ و نگه داری می تواند از طریق های مختلفی همچون كارهای اجرایی و مطالعاتی كه می تواند بر روی این آثار دنبال شود، به انجام برسد.
وی ادامه داد: معمولا دستور كارهایی برای تزیینات معماری و مرمت آن ها، در قالب چارچوب منشورهای بین المللی حركت و در واقع این منشور در تمام دنیا به صورت یكسان عمل می كند كه بر مبنای كاربری، اهمیت، موقعیت جغرافیایی، سبك تكنیك و دوره های بنای مورد نظر امكان دارد یكی از این روش ها انتخاب شوند.
مسئول آزمایشگاه مرمت و تزئینات معماری خراسان رضوی تصریح كرد: تزئینات معماری دارای دسته های مختلفی است اما با این وجود تنوع فرمی زیادی ندارند؛ اگر رنگ آبی لاجوردی را در نظر داشته باشیم این رنگ شامل چندین ساختار است كه در اغلب بناهای یك دوره تاریخی این رنگ به كار برده می گردد و به جهت اینكه به اهداف خود نزدیكتر باشد، مطالعات تطبیقی و كتابخانه ای كاربرد فراوانی دارد كه این كار اصول و قواعد خاص هریك از بناها هم نكته خاص خویش را دارد.
مسئول كارگاه مرمتی اداره كل میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهار داشت: مقرر شد كه این اطلاعات و بررسی ها و همینطور كاربرد عناصر معماری و تزئینی بر روی مدرسه غیاثیه خرگرد شهرستان خواف صورت گیرد، چون كه با عنایت به اینكه مدرسه غیاثیه یكی از بناهای شاخص دوره تیموریان است، از ارزش بسیار زیادی برخوردار بوده و همینطور یكی از نمونه های تاریخی منحصر به فرد در دنیا هم به حساب می آید.
موسی زاده عنوان كرد: البته نوع تزئینات معماری كه در آنجا وجود دارد شامل دسته های زیادی همچون كاشی كاری، نقاشی، آینه كاری و... با تنوعات مختلف و زیبایی است كه هریك به چندین مورد تقسیم می شوند و هركدام هم انواع خاص خویش را دارند و می توان این تنوع عناصر معماری را در قسمت پایینی ایوان به یك شكل و در قسم ایوان این اثر هم به شكلی دیگر مشاهده كرد.
وی خاطرنشان كرد: در خلال سال های 84 تا 86 بنا به اولویتی كه در تزئینات معماری این بنا وجود داشت، دستور كار تهیه شد و بر مبنای اولویتی كه مقرر شد، آغاز به مرمت هركدام از قسمت های این مدرسه كردند، در این فاصله زمانی در یكی از ایوان ها تزئینات معماری و در ایوان دیگری هم تزئینات حمل بندی به كار برده شد. در همین راستا در سال 96 هم مقرر شد كه تزئینات نقاشی قسمت داخلی مدرسه آغاز شود و برپایه اولویت هایی كه در این زمینه قرار دارد، بنا است كه هرساله بخشی از این تزیینات بنا به شرایط اعتباری و دستور كاری كه در ابتدای فعالیت انجام شده، كار مستندسازی، مطالعات، حفاظت و مرمت آن به ترتیب صورت گیرد كه بخشی از این فعالیت ها هم اكنون در حال انجام می باشد.
مسئول كارگاه مرمتی اداره كل میراث فرهنگی خراسان رضوی یاد آور شد: حتی تزئینات كاشی كاری كه هم اكنون در حال انجام، هنوز به صورت كامل به اتمام نرسیده است چون كه حجم كاشی های به كار برده شده در این بنا بسیار زیاد است و پیمانكارهایی هم كه مشغول كار هستند باید حتما تجربه و رزومه كاری داشته و همینطور اینگونه سبك را هم در كارنامه كاری خود داشته باشند و كار آن ها هم باید مورد تایید سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه پژوهش های انجام شده بر روی رنگدانه ها مفید و كاربردی است، عنوان كرد: بر همین مبنا در مطالعات میدانی و تطبیقی و برای بناهای دیگر و بعنوان مثال بناهای دوره تیموری، می توانیم مطالعه میدانی بر روی رنگ های آبی این دوره تاریخی در خراسان داشته باشیم. در این راستا هم می توان به پژوهشگران در زمینه مطالعات آزمایشگاهی، فعالیت های اجرایی و روند آن كمك كرد كه این مورد می تواند در مطالعات كتابخانه ای كاربردی و مفید باشد.1396/12/05
19:48:02
5.0 / 5
4604
تگهای مطلب: طلا , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری