گشایش انجمن ادبی دانشگاه تهران با یاد قیصر

گشایش انجمن ادبی دانشگاه تهران با یاد قیصر كاراموند: آیین گشایش انجمن ادبی دانشگاه تهران با نكوداشت یاد و خاطره دكتر قیصر امین پور و تقدیر از خانواده این شاعر فقید در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار گردید.


به گزارش كاراموند به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیدهف دكتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در سخنانی اظهار داشت: امیدوارم فرارسیدن ایام مبارك دهه فجر بهانه و فرصتی باشد برای بازنگری در ارزش های انقلاب و آرمان هایی كه مردم بزرگ ایران و رهبر فقید انقلاب حدود 40 سال پیش انقلابی عظیم را در دنیا رقم زدند. باید نسل جوان را با چهره واقعی انقلاب آشنا نماییم و مانع از آن شویم كه رفتار غلط برخی افراد به حساب انقلاب و نظام اسلامی گذاشته شود و توجه به مردم، كه ولی نعمتان ما هستند، به فراموشی سپرده گردد.
سرسنگی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه ها با جامعه تصریح كرد و اضافه كرد: امروزه افتخار دانشگاه های برتر جهان در میزان تاثیرگذاری آن ها بر جامعه و نقشی است كه در جامعه ایفا می كنند. متاسفانه هنوز دانشگاه های ما به صورت كامل این رسالت خویش را درك نكرده و انفكاكی بین آن ها و نیازهای واقعی جامعه دیده می گردد.
او ادامه داد: باید بحث مسولیت پذیری اجتماعی و ارتباط با جامعه را جدی بگیریم و دانشجویان را به گونه ای هدایت نماییم كه در كنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی یاد بگیرند چگونه در جامعه نقش آفرینی كنند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار نمود: یكی از نكاتی كه بسیار آزاردهنده است انفكاك فضای فرهنگی و هنری دانشگاه و جامعه از هم است. متاسفانه ارتباط درستی بین فضای دانشگاهی و فضای حرفه ای هنر وجود ندارد، به همین خاطر است كه تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های هنری ما جذب فضای حرفه ای هنری نمی شوند.


او با طرح این سوال كه چرا استادان رشته هنر و ادبیات، نقش كمی در تولید جریانات فرهنگی و هنری دارند، بیان كرد: در گذشته كسی كه كرسی استادی دانشگاه را داشت اتفاقا در جامعه هم اثرگذار بود. در واقع ما تاثیر كمی بر جامعه می گذاریم و از جانب دیگر تاثیر كمی هم از آن می گیریم. نگاهی به خیل رساله های ادبی و هنری نشان داده است كه اغلب این رساله ها بر اساس نیازهای واقعی فضای فرهنگ و هنر تدوین نمی شوند و موضوعات آن ها كمتر مورد استفاده جامعه فرهنگی و هنری قرار می گیرد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه ضمن ابراز خرسندی از تشكیل انجمن ادبی دانشگاه تهران، اظهار نمود: انجمن ادبی دانشگاه تهران می تواند بعنوان پلی بین فضای ادبی دانشگاهی و فضای بیرون آن نقش آفرینی كند. از جانب دیگر در این انجمن دانشجویان می توانند در كنار استادان و شاعران برجسته كشور كیفیت كار خویش را ارتقا دهند.
سرسنگی در انتها سخنان خود ضمن تشكر از حضور میهمانان یاد و خاطره قیصر امین پور را بعنوان "استاد برجسته و فقید دانشگاه و شاعر ارزشمند انقلاب" گرامی داشت.


پیش از سخنان سرسنگی، دكتر محمدرضا تقی دخت، معاون اجرایی اداره كل ریاست و روابط عمومی دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: انجمن ادبی دانشگاه تهران كه امروز آیین گشایش آن برگزاری می شود، ایده ای است كه حدود شش ماه قبل با همت و نیت بلند و تلاش های ویژه جناب آقای دكتر سرسنگی در دانشگاه تهران شكل گرفت. در دوره جدید بدون هرگونه مبالغه ای حوزه فرهنگی دانشگاه تحول شایان توجهی پیدا كرده است. تاسیس این انجمن ادبی اقدام ارزشمند ای بود كه بطور قطع در آینده تاثیر بسزایی در تربیت شاعران جوان كشور و ارتقای كیفیت فعالیت های ادبی در دانشگاه خواهد داشت.

در ادامه این مراسم، سهیل محمودی، ساعد باقری، عبدالجبار كاكایی، بیوك ملكی، حسین آهی، دكتر محمدرضا تركی و تعدادی از دانشجویان به ایراد سخن و خواندن شعرهای خود پرداختند و سپس از جانب معاونت فرهنگی دانشگاه تهران لوح تقدیر و هدایایی به خانواده مرحوم قیصر امین پور اهدا شد.

1396/11/18
13:01:43
5.0 / 5
4629
تگهای مطلب: دانشگاه , فرهنگ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
karamond.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كاراموند محفوظ است

كاراموندبرند کاراموند لاکچری